Wydział Ekonomiczny
Akademii im. Jakuba z Paradyża
ul. Fryderyka Chopina 52,
budynek 7
66-400 Gorzów Wielkopolski
E-mail: we@ajp.edu.pl
Tel.: +48 95 721 60 15
Kto może być zwolniony w całości lub części z odbywania praktyki studenckiej?
Regulamin studiów nie przewiduje zwolnienia całości lub części z odbywania praktyki zawodowej.
Kiedy można odbywać studencką praktykę zawodową?
Studenci mogą realizować studencką praktykę zawodową podczas wakacji lub w trakcie roku akademickiego, o ile nie będzie to kolidowało z zajęciami dydaktycznymi. W uzasadnionych sytuacjach, kiedy student nie może realizować praktyki w terminie zgodnym z zapisami Regulaminu Praktyk, powinien wystąpić z wnioskiem do Dziekana o wyrażenie zgody na odbycie praktyki zawodowej w innym terminie. Jeśli student ma wydaną decyzję przez Dziekana o indywidualnej organizacji studiów, wówczas termin praktyk także może być ustalony w trybie indywidualnym. Należy w tym zakresie uzyskać zgodę Dziekana na podstawie złożonego przez Studenta wniosku.
Gdzie mogę uzyskać dodatkowe wyjaśnienia w sprawie praktyk?
Szczegółowych informacji w zakresie praktyk udzielają powołani przez Dziekana Wydziału Ekonomicznego opiekunowie studenckich praktyk zawodowych dla poszczególnych kierunków studiów na Wydziale Ekonomicznym.
Czy ankieta ewaluacyjna jest obowiązkowa?
Ankieta ewaluacyjna wypełniana przez Zakład Pracy jest obowiązkowa i musi być złożona wraz z pozostałymi dokumentami z praktyk zawodowych.
Czy dokumenty potwierdzające odbycie studenckiej praktyki zawodowej mogą być oddane w formie ksero lub przesłane jako skany?
Dokumenty potwierdzające odbycie studenckiej praktyki zawodowej należy oddać w oryginale, i żadne jego elementy (karta praktyki zawodowej, ankieta ewaluacyjna) nie mogą być kserem czy skanem oryginalnych dokumentów.
Czy dokumenty związane z odbyciem praktyki zawodowej należy złożyć dla każdego etapu/semestru praktyki?
Realizacja praktyki zawodowej jest podzielona na etapy, przypisana do konkretnych semestrów studiów, tym samym każdy jej etap jest osobno dokumentowany.
Czym jest Porozumienie w sprawie studenckich praktyk zawodowych?
Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie studenckich praktyk zawodowych stanowi umowę zawieraną pomiędzy Uczelnią a Zakładem Pracy/Instytucją, w której określone są warunki, na których ma się odbywać praktyka zawodowa. Porozumienie może być również wymagane przez Zakład Pracy lub Instytucję, w którym praktyka zawodowa jest odbywana, wówczas takie porozumienie jest zawierane pomiędzy Wydziałem Ekonomicznym a Zakładem Pracy/Instytucją.
Kto zalicza praktyki studenckie?
Studenckie praktyki zawodowe zalicza opiekun praktyk zawodowych, który powoływany jest przez Dziekana Wydziału Ekonomicznego. Wykaz opiekunów studenckich praktyk zawodowych dla poszczególnych kierunków studiów jest dostępny na stronie internetowej Wydziału Ekonomicznego
Do kiedy muszę dostarczyć dokumenty po odbytej praktyce?
Dokumenty po odbytej praktyce zawodowej należy złożyć u opiekuna praktyk najlepiej bezpośrednio po jej odbyciu, lecz nie później niż w terminie:
- do końca zajęć w semestrze zimowym, gdy studencka praktyka zawodowa jest zaliczana w semestrze zimowym
- do końca zajęć w semestrze letnim, gdy studencka praktyka zawodowa jest zaliczana w semestrze letnim.
Czy przed rozpoczęciem praktyki zawodowej muszę się ubezpieczyć?
Warunkiem wydania skierowania na odbycie studenckiej praktyki zawodowej jest posiadanie dokumentów poświadczających ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na czas wykonywania praktyki. Zaleca się również posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) szczególnie wtedy, kiedy wymagane jest przez Zakład Pracy/Instytucję, w której praktyka ma być odbywana.
Chciałbym rozpocząć praktykę co mam zrobić?
Aby rozpocząć praktykę zawodową student przede wszystkim musi wybrać Zakład Pracy/Instytucję, w której będzie odbywał praktykę w uzgodnieniu i w porozumieniu z opiekunem praktyk. Student może skorzystać z miejsc praktyk przygotowanych przez Wydział Ekonomiczny, wówczas opiekun praktyk zawodowych wskazuje miejsce obycia praktyki zawodowej. Student może samodzielnie wskazać Zakład Pracy, w którym będzie realizował praktykę. W takiej sytuacji student dostarcza podpisane oświadczenie Zakładu Pracy/ Instytucji o przyjęciu na praktykę opiekunowi praktyk, który musi zaakceptować miejsce praktyki zawodowej, a następnie jest zobowiązany udać się do Dziekanatu z oświadczeniem i ważnym ubezpieczeniem NNW po wydanie skierowania, karty praktyki zawodowej i ankiety ewaluacyjnej.
Czy można odbyć praktykę zawodową w dowolnym Zakładzie Pracy?
Praktykę zawodową można odbyć w Zakładach Pracy, których zadania wykonywane w ramach tej praktyki będą miały związek z kierunkiem studiów oraz umożliwią osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się.
Gdzie mogę odnaleźć informacje na temat efektów kształcenia dla praktyki zawodowej przy wypełnianiu arkusza samooceny posiadanych efektów przy ubieganiu się o zwolnienie z odbywania studenckiej praktyki zawodowej?
Informacje na temat efektów kształcenia dla praktyki zawodowej zamieszczone są w programie studiów, które dostępne są na stronie internetowej Wydziału Ekonomicznego.
Jaki jest wymiar godzinowy odbywania studenckich praktyk zawodowych?
Studenckie praktyki zawodowe stanowią integralną część procesu kształcenia i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Wymiar godzinowy praktyk zawodowych wynosi:
- studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym – 24 tygodnie,
- studia drugiego stopnia o profilu praktycznym – 12 tygodnie.
Czy odbycie studenckiej praktyki zawodowej jest obowiązkowe?
Studenckie praktyki zawodowe są obowiązkowe.